Захворювання ботулызмом

                                                            Ботулізм.

               Ботулізм – це захворювання, спричинене вживанням їжі, що містить токсин, який накопичився в наслідок розвидку специфічного збудника Clostridium botulinum.Нині за антигенною структурою розрізняють вісім типів клостридії ботулізму: А, В, С 1, С 2, D, E, F, G.

   Морфологічно клостридія ботулізму – це веретеноподібна велика і рухлива грам позитивна паличка.Анаеробні умови, що забезпечують можливість розвитку клостридії, можуть бути створені в харчовому продукті фізичними (герметизація) чи біологічними (поглинання кисню аеробною мікрофлорою) способами.

 Мікроб чутливий до кислого середовища і його життєдіяльність надійно затримується за рН – 3,8 — 4,5, тому ботулізм не виникає після споживання кислих продуктів.Збудник не проростає в сухих продуктах. Кухонна сіль за концентрацією 6-7% у водній фазі гальмує розвиток збудника, а понад 10% — зовсім пригнічує розвиток і токсиноутворення мікроба.

              Цукор пригнічує життєдіяльність вегетативних форм збудників ботулізму, якщо його концентрація у водній фазі продукту перевищує 47-50%.

               За хімічною природою ботулінічний токсин належить до білкових речовин.За токсичністю від перевищує токсини усіх відомих мікробів.Ботулотоксин може утворюватися у будь-яких продуктах тваринного та рослинного походження за відсутності повітря.З вживанням м”ясних виробів в Україні переважно пов”язані захворювання, спричинені ботулотоксином типу В, рибних продуктів – типу Е, а рослинних — типу А.

                  Ботулотоксин, як і вегетативна форма збудника, є малостійким до теплової дії. За температури 100 градусів С ботулотоксин руйнується протягом  – 15-30 хв.

                   До грунту спори збудника ботулізму потрапляють з кишечника тварин.З грунту і забрудненої води спори проникають на плодоовочеві, м”ясні, рибні та інші харчові продукти і корма тварин.Тому практично всі овочі і більшість фруктів, можуть бути контаміновані спорами клостридії ботулізму. Забруднення спорами овочів починається з грунту на місцях вирощування їх.Контамінації м”ясних та рибних продуктів сприяють забруднені корма і водойми, недотримання умов забою тварин і лову риб, порушення правил оброблення туш, використання забрудненої води, спецій та інших компонентів.Контамінація фруктів і ягід може відбуватися через пил, птахів, комах, забруднені тару і технологічне обладнання.

                  Для виникнення ботулізма необхідно розмноження збудника у харчових продуктах з накопичення токсину , який і викликає захворювання.Токсин найбільш інтенсивно утворюється при температурі 35-37 градусів С в анаеробних умовах. Найчастіше людина заражується у результаті споживання в їжу різних харчових продуктів, що містять клостридії ботулізма і ботулотоксин: ковбаси, шинки, в”яленої риби, грибів домашнього консервування, м”ясних, овочевих консервів та інше.

                   У практиці невідомі випадки ботулізму, пов”язані із вживанням свіжих, правильно проварених чи обсмажених продуктів.Однак не дуже ретельно розігріта їжа, яка до того ж тривалий час зберігається після розігрівання в теплих умовах, може бути небезпечною, оскільки за цей час спори, які вижили під час розігрівання, можуть прорости і нова генерація мікробів здатна утворити токсин.

                  Спора формується за несприятливих умов існування для вегетативної форми і характеризується надзвичайною стійкістю до дії фізико-хімічних чинників.Спори збудника ботулізма витримують дуже високі температури: в умовах стерилізації парою за температури 120 градусів С вони можуть зберігатися від 10 до 20 хв., а в процесі кип”ятіння —  до 300 хв.Знищити спори вдається лише автоклавуванням під впливом високого тиску і температури 120 градусів С протягом 3 — 5 хв.

                   Інкубаційний період коливається від декількох годин до 2 – 4 діб і більше.У переважній більшості випадків він становить 12 – 24 год. Чим коротший інкубаційний період, тим важчий перебіг хвороби.

                    Клінічна картина ботулізму залежить не від типу збудника, а від дози токсину і початку введення лікувальної протиботулінічної антитоксичної сироватки. В інкубаційному періоді токсин усмоктується з кишок у лімфатичну і кровоносну системи, а потім мігрує у центральну нервову систему, де відбувається незворотна фіксація отрути – найважливіша патогенетична ланка захворювання. У фіксованому стані у нервових клітинах отрута ботулізму не нейтралізується навіть масивними дозами антитоксичної сироватки. Основою розвитку захворювання ботулізму є порушення передавання нервових імпульсів на м”язові волокна, що призводить до розвитку млявих паралічів і гіпоксії.

                    Тільки своєчасна діагностика і призначення специфічної протиботулінічної антитоксичної сироватки забезпечують сприятливе закінчення хвороби.

                    Початкові клінічні ознаки захворювання різноманітні.

                    У клінічній картині захворювання розрізняють варіанти з переважанням диспепсичних явищ, порушенням зору чи порушенням дихальної функції. При першому варіанті захворювання починається з нудоти, блювання і проносу, який змінюється на тривалий закреп.У багатьох хворих відмічаються скарги на вздуття живота, відчуття важкості у надчеревній ділянці, сухість в роті, утруднення при ковтанні.

                     Нерідко першими проявами ботулізму є скарги у хворих на порушення зору : відмічається зниження гостроти зору , „сітка” або „туман” перед очима, двоїння предметів, можуть бути звуження та нерівномірність ширини очних щілин (опущення – птоз верхньої повіки одного ока) та інше.Поряд з очними симптомами у хворих відмічаються – розлад мовлення, осиплість голосу аж до повної афонії, утруднення ковтання, поперхування.

                     Із за розвитку парезу кишечника у хворих розвивається затримання випорожнень (закреп) та метеоризм.

                     Якщо захворювання починається з розладу дихання, то як правило, воно матиме дуже тяжкий перебіг.Внаслідок ураження мотонейронів шийного і грудного відділів спинного мозку виникають парези і паралічі скелетних м”язів. Хворий відчуває стиснення грудної клітки, нестачу повітря, зникає кашлевий рефлекс, наростає задишка, дихання стає поверхневим, порушується ритм дихання, може настати його зупинка.

                      Після початкового періоду настає фаза найвищого розвитку хвороби. Тривалість хвороби може бути 4 – 8 днів, а в окремих випадках 3 – 4 тижні. Смерть може настати від дихальної недостатності за ясної свідомості.

                       Прогноз при ботулізмі завжди важкий, своєчасне лікування із застосуванням протиботулінічної сироватки може забезпечити поступове одужання. Тривалий час зберігається астенія, може розвинутись стійка інвалідність.

Профілактика.

          На харчових підприємствах повинен бути суворий контроль за технологічними процесами по виготовленню продуктів харчування, в тому числі консервів.

                        Медики застерігають населення про можливі небезпечні наслідки домашнього консервування і з метою профілактики ботулізму рекомендують обмежуватися консервуванням невеликих об”ємів лише таких продуктів:

—          які безпосередньо перед вживанням можна піддавати ретельному тепловому обробленню, не порушуючи помітно їхніх споживчих властивостей (це практично всі герметично закупорені в банки м”ясні вироби, гриби, зелений горошок, компоти, тощо);

—          в яких можна досягти надійної концентрації солі , харчових кислот, цукру чи інших безпечних консервантів, як це передбачено в кулінарних рецептах для виготовлення – маринованих грибів, овочів, тощо;

—          які лише нетривалий час можна буде зберігати тільки на холоді , аналогічно тому, як це дозволено в громадському харчуванні і торгівлі (ковбаси, копчення тощо).

                             Під час виготовлення консервованої продукції вдома дуже важливо намагатися максимально звільнити сировину від усіляких забруднень, де можуть міститися спори (в тому числі і від плісняви, що поглинає кисень), методами механічного очищення і промиванням проточною водою, а також ретельно стерилізувати банки, кришки, посуд, спеції і саму продукцію. Готову продукцію, призначену для більш-менш тривалого зберігання, необхідно обов”язково розміщувати на холоді.

                            Населенню також рекомендується утримуватись від купівлі рибних, м”ясних та інших консервів і ковбасних виробів домашнього виготовлення на ринках, особливо стихійних